Když se mi narodila dcera, vážila pouhých 1,3 kilogramů. Bylo to o mnoho týdnů dříve, než by to mělo být, ale navzdory infekci v ještě nedovyvinutých plících statečně bojovala, aby tu s námi mohla být.
Prvních pár týdnů jsem ji mohla pozorovat jen přes sklo inkubátoru a jediný dotek, který byl v tu dobu možný, bylo jemné pohlazení zcela sterilním prstem po hlavičce nebo ručičce. A tu ručičku měla tak malou, že celou svou dlaní stěží stiskla můj malíček…
Ale to už je dlouho a už je to všechno za námi. V době těhotenství jsem o zdravé výživě netušila vůbec nic a ještě dlouho po narození dcery jsem se o toto téma nijak zvlášť nezajímala. Ve výživě Izabelky jsem se striktně vyhýbala pouze laktóze, po které měla malá vždy bolení bříška a průjem. Postupem času se ale začalo zdát, že tyto projevy mizí, a tak jsem jí začala dopřávat i mléko.
Chtěla jsem pro Izabelku jen to nejlepší. V hlavě jsem stále měla vzpomínku na moment, kdy jsem stála u inkubátoru a prosila: „Bojuj…“ Izabelka neměla naštěstí žádné zdravotní problémy plynoucí z nedonošenosti, ale trápila mě její slabá imunita. Od okamžiku, kdy nastoupila do školky, opakovaly se u ní angíny a často brala antibiotika. A také měla téměř celoročně mokrý kašel. Vrátily se i občasné průjmy.
Konec nemocí
V té době už jsem se o zdravou výživu zajímala a úspěšně se díky novým poznatkům zbavovala své 25-tikilové nadváhy. Jednoho dne, když jsem zase slyšela z dětského pokoje odkašlávání, něco se mi v hlavě spojilo dohromady. Od té doby zmizelo z naší lednice mléko a už navždy zmizel i chronický kašel. Intolerancí laktózy trpí 75 procent polulace naší planety. Podle všeho měla Izabelka s laktózou stále problém.
Nyní jsem ovšem musela zaměřit pozornost také na nejrůznější dětské potraviny a číst pozorně jejich složení. Mléko v nejrůznější formě se vyskytuje ve většině pochutin. Jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistila, z čeho se vlastně všechny ty dobrůtky vyrábí…
Cukr, sůl, tuky a éčka, kam se podíváš
Když se dnes projdete mezi regály obchodů s potravinami, naprostá většina produktů neodpovídá kritériím zdravé výživy. Přidaný cukr, zbytečná sůl a škroby, emulgátory, ztužené tuky nebo příliš mnoho živočišných tuků a tak dále. Dětské potraviny nejsou výjimkou, obsahují především zbytečně přidávaný cukr v tak obrovském množství, že se po konzumaci těchto potravin mění psychika dětí, dostavují se pocity euforie, hyperaktivity a vzniká silná závislost na pamlscích tohoto druhu, která vede k nadváze, obezitě, nemocem a poruchám chování.
Při bližším pohledu na tabulku složení mnohé možná překvapí, že cukr může tvořit více než polovinu celého výrobku. Oblíbená kakaová poleva Pikao obsahuje jen tři ingredience: mléko, cukr a trochu kakaa. Cukr je v polevě zastoupen z 53 procent. Ještě o něco hůř je na tom tyčinka Milky Way, kde je cukr ve složení uveden hned na prvním místě. Většina dobrot obsahujících čokoládu obsahuje také ztužené tuky včetně tuku palmového. Konzumace ztužených tuků přitom vede k srdečním chorobám, mrtvici, resistenci inzulínu a rakovině.
Sýrové dobrůtky pro děti často obsahují příliš mnoho soli a kromě toho také tavící soli, jejichž dopad na zdraví našich kostí je stále předmětem kontroverze. Za dostačující zdroj vápníku nelze považovat ani slazené dětské jogurty, jelikož dopad na zdraví je v důsledku obsaženého cukru a dalších případných látek spíše negativní.
Některé potraviny oplývají jen jednou z výše uvedených vad, jiné jsou přímo koktejlem všech. Například želé bonbony JOJO Pajpky obsahují vlastně jen cukr, palmový tuk, škrob, éčka a lepek. Na předním obalu však nic z těchto informací nenalezneme. Naopak zde najdeme nápis „přírodní šťáva“ – té jsou však ve výrobku pouhá tři procenta… Otázka, k čemu je vlastně dítěti ovocná šťáva z koncentrátu, která již neobsahuje žádné enzymy a téměř žádné vitaminy, je na problému to nejmenší.
Složení zdravého výrobku přitom nemusí být složité, jen nahradíte cukr medem, sladem, xylitolem, stévií, sušeným ovocem nebo ovocnou šťávou. Místo pšenice lze použít pohanku, bio rýži, bio kukuřici, jáhly, amarant nebo quinou. Ztužený palmový tuk lze nahradit kakaovým máslem, kokosovým olejem a podobně.
Převezměte zodpovědnost
Bohužel je to tak, ale potravinový průmysl není náš přítel. Jeho cílem je vydělávat peníze, nikoli pečovat o zdraví občanů. Pokud tedy chceme být zdraví, musíme převzít zodpovědnost za své zdraví (a zdraví našich dětí) sami. Je to pracné, protože to současně znamená vzít rozum do hrsti a myslet sami a ne jen slepě věřit reklamám a barevným nápisům na obalech výrobků. Je to také o něco dražší, protože skutečná cena zdravých a kvalitních potravin není stejná jako cena chemických „dobrůtek“ z mamutích řetězců.
Vyrobit dnes kvalitní potravinu znamená použít kvalitní suroviny, a ty nejsou levné. Zdravé potraviny dnes navíc stále ještě nepoptává většina Čechů, ba právě naopak. Klasický Čech má zájem o co nejlevnější jídlo, bez ohledu na jeho složení. A dokud se poptávka po kvalitním jídle nezvýší, jeho cena neklesne.
Opravdu je milujete?
Dalším problémem jsou barevné obaly dětských výrobků. Ty neslouží k ničemu jinému než k získání pozornosti dítěte. Obal s barevnými postavičkami a zvířátky zkrátka donutí dítě po výrobku toužit. A rodiče chtějí dělat dětem radost…
Zde je na místě dodat si odvahy a vážně se nad sebou zamyslet. Co se stane, když dítěti koupíme ten krásně barevný cukrem nasycený výrobek? Dítě bude mít radost, možná nám i nadšeně poděkuje. A my se budeme cítit více milováni. A to celkem bez práce. Tuto lásku jsme si nezasloužili ničím jiným než tím, že jsme sáhli do peněženky pro nějakých dvacet až padesát korun a koupili dítěti něco, co pro ně není zdravé. Nejsme tedy čistě náhodou pěkní sobci a pokrytci?
Pokud své (nebo jakékoli) dítě opravdu milujete, zastavte se a podívejte se nejprve zblízka na ta malá písmenka vzadu na obalu. Věnujte čas a peníze navíc do nákupu skutečně zdravých potravin. Ony existují, jen nejsou v supermarketu hned po ruce. Budete muset hledat v jiné uličce, případně i v jiném obchodě v jiné ulici, než kudy obvykle chodíte. Je to méně pohodlné, ale co na tom, pokud dítě opravdu milujete? 🙂
Lásku lze získávat různými způsoby. Já jsem jako milující matka dobrovolně vzdala tento nejsnadnější způsob kupování si lásky. I s tím rizikem, že neuvidím nadšení v očích dcery při každém nákupu v supermarketu. Ale vidím ho, když ji láskyplně obejmu, hladím ji po vlasech a povídám jí něco hezkého. Vidím ho, když jí koupím obrovský meloun, extra sladké mango nebo hrozny. Když ji vezmu do kina, k moři, nebo na houby do lesa. Když jí pomůžu krásně si uklidit pokojíček nebo když jí pochválím obrázek…
Zdravá domácnost
Dnes je Izabelce osm let a už čtyři roky nebyla nemocná. Jediné její absence ve škole jsou z důvodu rodinných výletů. V jídelníčku dcery se kromě klasického mléka striktně nevyhýbám žádné skupině potravin, u příbuzných si dopřává nejrůznější sladkosti, pečivo, zkrátka vše. Na pouti jí neodepřu cukrovou vatu a v kině popcorn. Dětská psychika je křehká a dítě by se nemělo cítit odříznuté od běžného světa.
Doma ale jíme pokud možno spíše bezlepkově, vyhýbáme se cukru, ztuženým tukům a zbytečným emulgátorům. V dětské výživě bohatě stačí pár druhů kvalitních potravin. Izabelka má ráda všechno ovoce a neodmítne cherry rajče, žlutou papriku nebo plátky okurky. Chutná jí vařený květák, mrkvička a čerstvá rukola. Zbožňuje parmazán a tráví dobře kozí jogurty a kefíry. O slazení se u nás stará med nebo březový cukr (xylitol). Kupujeme čerstvé ryby a bio vejce. Obchody se zdravou výživou, lékárny a bio oddělení supermarketů nabízejí řadu produktů pro děti, které mohou plně nahradit touhu po pamlscích z reklam. Máme doma čokoládu i bonbony slazené přírodními sladidly, sušenky a těstoviny bez lepku, kečup s jablečnou šťávou místo cukru… zkrátka vše, po čem dětské srdce touží. A stačí to. Zkuste to také 🙂
Informace o hubnutí nebo zdravé stravě se dozvíte například v těchto článcích (ale i mnohých dalších v sekci blog)
- Zdravý talíř – praktická pomůcka na lednici
- Změnit od základu jídelníček je snadnější, než myslíte. Jak na to?
- Jak nahradit lepek?
- Jste otrokem nezdravého jídla? Jak se zbavit závislosti…
- Které cukry jsou pro nás nejlepší?
- Jak poznat, že mám orthorexii?
- V čem tkví umění jíst trvale zdravě a zhubnout napořád?
Podívejte se i na má videa
Jste z toho zmatení? Nedozvěděli jste se vše, co by vás zajímalo? Ráda vám s jídleníčkem poradím osobně na individuální konzultaci, nebo přijďte na moje kurzy
Přebírání textů:
- tištěná média — přebírání nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje
- online média — je možné pouze přebrat upoutávku v délce perexu nebo jednoho odstavce a pro zbytek textu odkazovat na web www.najimseazhubnu.cz