Většina Čechů přes svátky přibere pár kilogramů. Na vině jsou nejen tradice typu cukroví, bramborový salát a zahřívací alkohol, ale také sledování bohaté nabídky televizních programů. Oboje máme spojeno se vzpomínkami na dětství, mládí nebo prostě hezké časy. Vůně skořice, vanilky a svařeného vína nám evokuje pohodu. Po svátcích však nastává smutné vystřízlivění při pohledu na váhu nebo pokusu dopnout kalhoty…
Pokud máte pocit, že se Vánoce s hubnutím neslučují, možná změníte názor po přečtení několika mých ověřených tipů 🙂
1. Nahraďte kvantitu kvalitou
Ať si kdo chce, co chce říká, dvanáct druhů cukroví je moc. Kde se vlastně vzala ta přemrštěná a pro mnohé stresující ambice? Skutečně potřebujete všech dvanáct druhů? Samozřejmě, že ne. Jakmile si tuto skutečnost připustíte, budete na dobré cestě ke zdravému smýšlení, co se cukroví týče 🙂
Další nerozumný zvyk je pečení a vaření z levných nezdravých surovin. Potrava prostá kvalitních živin nutí tělo jíst větší porce. Místo ztuženého tuku použijte bio máslo. Místo pšeničné mouky použijte mouku bezlepkovou. Místo cukru použijte med nebo xylitol (březový cukr). Vejce by měla pocházet od slepic z volného chovu. Nepražené kakao je nejen zdravější, ale také chutnější. Bramborový salát je možné připravit s jogurtem a hořčicí a bez přidání salámu.
Nakoupit vše v dobré kvalitě dá možná větší práci, ale zato budete mít z takového pečení lepší pocit. A jíst s vědomím, že dáváte tělu prospěšné živiny, je daleko příjemnější. Vyzkoušejte také mé recepty na raw cukroví – budete překvapeni, jak rychle zasytí.
2. Vyhněte se extra svačinkám
Ani cukroví, ani bramborový salát nejsou „neviditelná jídla“. To znamená, že když si mezi obvyklou svačinou a obědem dáte půl talířku cukroví, nebo když si po večeři dáte misku bramborového salátu, tato energie se počítá. A to dokonce, i když vás u toho nikdo nevidí! 🙂 Zkuste tedy cukroví rovnou posnídat a salát rovnou povečeřet. Obvyklá snídaňová nebo večerní jídla mohou počkat na dobu po svátcích. Anebo střídejte běžná a sváteční jídla dle nálady. Zachovávejte ale stále stejný celkový denní objem stravy jako v běžných dnech.
3. Řiďte se tělem
Být kontinuáně přejedený není v pořádku. Pokud se o svátích často setkáváte s pocitem přejezení, jíte příliš velké porce nebo příliš často, případně oboje. Snažte se jíst každé jídlo až při pocitu lehké vytrávenosti – pocitu, že žaludek je prázdný, ale ještě v něm nekručí.
4. Spěte do sytosti
Kdy už by se měl člověk vyspat, když ne o svátcích? Snažte se chodit spát před půlnocí a vstávejte až v momentě, kdy se sami probudíte. Ve spánku hubneme, protože tělo se uzdravuje a detoxikuje. A to vyžaduje energii. Kvalitnějšího spánku docílíte, pokud zachováte mezi ním a posledním jídlem odstup dvě až tři hodiny.
5. Romantické procházky
Vánoční trhy, příroda, zasněžené ulice – to vše láká k romantické a klidné procházce o samotě, ve dvou, s rodinou nebo pejskem. A chůze je nejlepší pohyb podporující redukci. Metabolismus tuků totiž probíhá především při nízké tepové frekvenci. Nicméně ani koulovačkou, stavěním sněhuláka nebo sáňkováním nic nezkazíte 🙂
6. Relaxace
Někteří lidé stresem hubnou, ale většina z nich poté projde jojo-efektem. Stres tedy není pro figuru dobrý ani v případě, že díky němu zpočátku hubneme. Pro trvalé hubnutí je prospěšná naopak relaxace. Jezte v klidu, pomalým tempem a jídlo si užívejte. Udělejte si dostatek času na ovocný či bylinný čaj, koupel s minerálními solemi, poslech hudby nebo poutavou knihu. Pokud pečujeme o svou psychiku, nemáme potřebu se „uklidňovat“ jídlem. Pokud se vyhýbáme stresujícím situacím, nemáme potřebu se následně za jejich zvládnutí odměňovat něčím na zub. Pokud nehladovíme vlivem nedostatku času nebo nervozity, nemáme poté vlčí hlad a nekontrolovatelné chutě. Atakdále.
7. Pitný režim
Možná už víte, že káva není voda pro tělo, ale naopak organismus dehydruje. Možná už víte, že i coca-cola, víno, černý a zelený čaj a dokonce i pivo zbavují systém potřebné vody. Sváteční návštěvy, procházky po adventních trzích, pohoda u televize – to vše ale s sebou většinou přináší právě pití kávy, čaje a alkoholu. Pokud se nechcete vzdát těchto příjemných rituálů, udělete kompromis a zvolte zdravější alternativy bez obsahu kofeinu, cukru, případně i alkoholu.
Kvalitní káva bez kofeinu může být k nerozeznání od té „doopravdové“. Někomu chutnají i alternativní nápoje typu caro apod. Čaj zvolte raději ovocný, zázvorový, bylinkový, roibos nebo speciální černý či zelený bez obsahu teinu. Svařené víno doslaďte medem nebo xylitolem a vybírejte si suchá vína s nízkým obsahem cukrů (malá vinařství uvádí tento údaj na etiketě, zeptejte se ve vaší vinotéce). Čím déle víno povaříte, tím nižší obsah alkoholu zůstane. Pivo bez obsahu alkoholu dodá živiny i energii, ale nepřipraví organismus o vodu. Běžné slazené limonády nahraďte domácí citronádou slazenou medem či xylitolem, anebo jednou denně i vodním kefírem, který chutná jako Vinea 🙂
Přeji Vám klidné Vánoce plné vůní a barev, domácí pohody, odpočinku a krásných okamžiků nejen u vánočního stromečku, ale také u svátečního stolu 🙂
Podrobnější informace o hubnutí nebo zdravé stravě se dozvíte například v těchto článcích (ale i mnohých dalších v sekci blog):
- Jak se zbavit choré posedlosti jídlem?
- Jak získat pevnou vůli k hubnutí?
- Jak poznat, že mám orthorexii?
- Nesmím jíst, protože…
- Proč tak často hřešíme jídlem? Koloběh selhávání.
- 8 “dietních” pomocníků, kteří nám hatí hubnutí
- V čem tkví umění jíst trvale zdravě a zhubnout napořád?
- Jak nahradit lepek?
Podívejte se i na má videa
Jste z toho zmatení? Nedozvěděli jste se vše, co by vás zajímalo? Ráda vám s jídleníčkem poradím osobně na individuální konzultaci, nebo přijďte na moje kurzy
Dárkové kupony pro Vaše blízké
Darujte konzultaci nebo výživový plán.‘
Číst více…
Přebírání textů:
- tištěná média — přebírání nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje
- online média — je možné pouze přebrat upoutávku v délce perexu nebo jednoho odstavce a pro zbytek textu odkazovat na web www.najimseazhubnu.cz
Závěrečné foto: Ludmila Kadlecová