Tento článek píšu, abych podpořila svou kamarádku Katku. Léta podléhala závislosti na nezdravém jídle. Dokud nepřišel bod, kdy už jídlo prokazatelně ruinovalo její zdraví. Když nemůžete vyjít schody bez lapání po dechu a vaše psychika se hroutí, je načase něco změnit. Možná si říkáte, že každý někdy funí do schodů. Co když se ale jedná jen o schody do prvního patra a vám ještě nebylo ani třicet let? Nastal čas na změnu…
Katka byla vždy vysoké a statné postavy. Nikdy nebyla jako tyčka a ani po tom netoužila. Se svou komunikativní povahou neměla problém získávat si přátele a nepotřebovala vypadat jako modelka z časopisu, aby o ni lidé stáli. Čím však byla starší, tím více v jejím životě přibývalo stresu a starostí. Nejprve škola a rodinné problémy, potom práce, bydlení, vztahy, druhé zaměstnání a tak dále. Jednou z Katčiných radostí se stalo jídlo. Často si tvoříme rituály, které nás na konci náročného dne uklidní. Někdo zajde na pivo, někdo hraje počítačové hry nebo sleduje seriály, někdo si zapálí cigaretu a někdo se dosyta nají nebo dokonce přejí. U Katky se tak z radosti postupem let stala starost – o zdraví.
Drogy všedního dne
I já sama jsem mnoho let měla takové rituály. Po práci jsem si sedla k televizi nebo k počítači, dala si večeři (často jediné pořádné jídlo toho dne) a sklenku vína. Ve svém horším období jsem dokonce místo vína pila alkoholické koktejly a zajídala je smaženými brambůrky. I dnes ráda relaxuju u filmu nebo seriálu a vím, že už si musím dávat pozor, abych si k tomu zcela automaticky nenalévala sklenici vína…
Proto moc dobře vím, co to je závislost na rituálech. Malé denní „chvilky pro mě“, kterými se odměňujeme za všechnu tu námahu nebo stres celého dne. Pomocí nichž si kompenzujeme nedostatek lásky v našem životě. Díky kterým se uklidňujeme a cítíme chvíli v pohodě.
Impulzem ke změně v mém případě byla především neustálá nespokojenost s tím, jak při svých pětaosmdesáti kilogramech vypadám. V případě Katky jsou však důvody vážnější: zdraví. Je mnoho lidí, kteří svých pár kil nadváhy nosí šťastně a spokojeně a mají se rádi takoví, jací jsou. Tomu říkám vítězství svobodného ducha. Pokud však vaše hmotnost začíná proti vaší vůli poškozovat váš pohybový aparát a funkce orgánů, je nutné si přiznat, že jste nemocní.
Nemoc = neschopnost změny
A protože žádná nemoc nelze doopravdy vyléčit jen „povrchově“, pomocí léků a mastiček, tak i nadváhu je nutné řešit pátráním po jejích vnitřních příčinách. Proč musíme jíst tolik, případně zrovna tyto nezdravé potraviny? Proč musíme jíst v noci, když bychom měli spát? Proč se nedokážeme ve vztahu k jídlu kontrolovat?
Je snadné podlehnout závislosti a potom se za to nenávidět. Místo nenávisti bychom se ale měli nad sebou zamyslet, jako bychom měli starost o své dítě nebo o svého nejbližšího přítele. S láskou a pochopením přemýšlet, jak nemocnému pomoci.
Možná máme náročnou práci, problémy ve vztazích, neseme si životem nejrůznější břemena z dětství, cítíme se nemilováni, nepochopeni, zraněni, ukřivděni nebo omezováni. To, co nám chybí ke štěstí a rovnováze, si vynahrazujeme jídlem (případně dalšími věcmi). Jsou to sice pomíjivé okamžiky blaha a platíme za ně zhoršující se postavou a zdravotním stavem, ale přesto se jich nedokážeme vzdát.
Chuť je jen stav mysli
Prvním skutečně účinným uvědoměním, které jsem ve vztahu k závislostínu jídlu prožila, bylo zjištění, že „na jídle nezáleží„. Nemyslím tím, že nemusíme vůbec jíst. Myslím tím jen, že nejsme otroci svých chutí. Vždy, když jsem měla chuť se přejíst něčeho nezdravého, jsem si řekla: „Na jídle nezáleží.“ A kupodivu se mi po těle rozlila obrovská úleva. Poznání, že vlastně vůbec nemusím uposlechnout chutě, mi dalo pocit úžasné svobody.
Několik hodin prosezených u stolu s přáteli je možné strávit konverzací, vtipkováním, hraním her nebo třeba zpěvem, aniž by člověk neustále neuroticky sahal do mísy pro chipsy, přestože tělo vůbec nemá hlad.
Jak na to?
Možná si říkáte: „Na jídle nezáleží – co je to za hloupou frázi a jak mi to může pomoct?“ Někdy jsou zkušenosti opravdu nepřenositelné pouhým vyprávěním a je nutné si je prožít na vlastní kůži. Možná se u vás žádný velký obrat neodehraje hned napoprvé. Vyzkoušejte i další tipy a rady, jak dostat chutě pod kontrolu:
Jezte enzymy, vitaminy a minerály. Nutričně podvyživené tělo vysílá signály v podobě nekontrolovatelných chutí na nejrůznější zdravé, ale i nezdravé potraviny. Nejvíce enzymů a vitaminů naleznete v čerstvém ovoci a zelenině. Podívejte se na Zdravý talíř. Ovoce nebo zelenina by měly tvořit vždy polovinu porce.
Jezte preventivně. Nemá smysl vynechávat snídani, svačinu či oběd, i kdybyste neměli hlad. Tělo na nejezení přes den reaguje zpomalením metabolismu a větším ukládáním energie do tuku. Večeře by naopak měla být nejmenším hlavním jídlem dne. Před spánkem tělo už tolik energie nepotřebuje.
Mlsejte zdravě. Když si tělo odvykne na závislostní nezdravé potraviny, bude vám vysílat chutě na zdravé jídlo v podobě ovoce, zeleniny a podobně. Do té doby ale můžete najít určité kompromisy v podobě raw tyčinek, krekrů, dortíků i slaných pochutin bez emulgátorů, ztužených tuků, přemíry soli atd. Podívejte se také na moje raw recepty 🙂
Udělejte z mlsání hlavní jídlo. Nemáte rádi dogmata a striktní lpění na pravidlech? To je v pořádku. A právě pro udržení svobodného ducha je dobré občas svá vlastní „pravidla“ vědomě porušit. Když už si ale chcete dopřát pytlík brambůrků, zakomponujte ho jako součást hlavního jídla. Mlsání nemusí být navíc, ale může být místo něčeho jiného.
Najděte si nové rituály. Místo popcornu můžete u filmu chroupat kousky zeleniny nebo popíjet ovocný čaj. Místo tabulky čokolády vás možná uklidní horká vana a čtivá kniha.
Buďte svobodní
To nejdůležitější, o čem měl celý tento článek být, je na pohled prosté. Máme tak málo času soustředit se sami na sebe v přítomné chvíli, že si mnohdy ani nevšimneme svého závislostního jednání, anebo máme pocit, že s tímto jednáním nedokážeme bez pomoci nic udělat. Pomoc potom očekáváme zvenčí – od lékařů, psychologů, výživových poradců. Přestat být otrokem chuti je ale rozhodnutí. A to za nás nikdo jiný neudělá…
Důvod, proč jsme doposud takové rozhodnutí neudělali, je většinou prostý – zatím jsme nenašli odvahu. Chce to kuráž zahodit všechny ty berličky v podobě malých každodenních závislostí, za které se schováváme před komplikovaným světem okolo nás a svým vlastním životem. Je třeba překonat zvyk, pohodlnost i bezpečné předsudky. A jediný správný čas, kdy začít, je teď. A teď. A teď… 🙂 Katka už začala!
Informace o hubnutí nebo zdravé stravě se dozvíte například v těchto článcích (ale i mnohých dalších v sekci blog):
- Jak nahradit lepek?
- Jak se zbavit choré posedlosti jídlem?
- Jak získat pevnou vůli k hubnutí?
- Jak poznat, že mám orthorexii?
- Nesmím jíst, protože…
- Proč tak často hřešíme jídlem? Koloběh selhávání.
- 8 “dietních” pomocníků, kteří nám hatí hubnutí
- V čem tkví umění jíst trvale zdravě a zhubnout napořád?
Podívejte se i na má videa
Jste z toho zmatení? Nedozvěděli jste se vše, co by vás zajímalo? Ráda vám s jídleníčkem poradím osobně na individuální konzultaci, nebo přijďte na moje kurzy
Přebírání textů:
- tištěná média — přebírání nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje
- online média — je možné pouze přebrat upoutávku v délce perexu nebo jednoho odstavce a pro zbytek textu odkazovat na web www.najimseazhubnu.cz
Foto: AdobeStock, archiv autorky, Jan Zátorský, Mirek Lepeska