Tento článek je pro ty, kteří se nikdy neléčili s anorexií nebo bulimií. (Ti ostatní vše níže řečené dávno vědí ještě lépe než já.)
Přestože se proti tomu mnoho lidí vymezuje, dnešní ideál krásy, jak je prezentován médii, předpokládá u žen minimální množství tuku, u mužů navíc k tomu ještě vysoké množství svalové hmoty. Může se nám to nelíbit, můžeme to ignorovat. Problém je, že nadpoloviční většina z nás tento ideál už dávno podvědomě přijala a klade odpovídající estetické nároky nejen sama na sebe, ale také na své okolí.
Ideální dívka má 55kg
Pokud chcete na své tělo nahlížet se soudností, nesnažte se svou hmotnost srovnávat s jinými lidmi. Stejně jako nemůže mít každá žena míry 90-60-90, nemůže mít každá žena 55kg. Respektive teoreticky může, ale mnohá při této váze zdaleka nebude vypadat dle svých představ. Každý člověk je unikát – mimo jiné i velikostí kostry a jejím tvarem, množstvím svalové tkáně a jejím rozmístěním, množstvím tukové tkáně a distribucí tuku po těle. Proto když vedle sebe postavíte dvě ženy se shodnou výškou a hmotností, může se jednat o na pohled zcela odlišná těla. S různou výškou se rozdíly ještě prohlubují.
Neexistuje univerzální váha pro váš věk, výšku a pohlaví, která by zaručila, že budete krásní. Jediné, čím se můžete řídit, je vlastní názor a úsudek – pocit při pohledu do zrcadla…
Čím budu krásnější, tím budu šťastnější
Můžete mít 130kg a rozhodnout se, že zhubnete tím, že budete méně jíst. Stejná situace může nastat, pokud máte 85kg, nebo dokonce jen 50kg. (Dnešní „ideální“ náctiletá dívka má totiž kostnatá ramena a kyčle a obvod horního stehna obejme spojenými dlaněmi.)
Ať už nás k rozhodnutí být krásnější přivedlo cokoliv, zastavme se a přemýšlejme. Co očekáváme, že se stane potom, až se nám to podaří? Je toto očekávání realistické? Být krásnější neznamená, že se v našem životě najednou vše srovná a zlepší. Na některé věci nemá náš vzhled žádný vliv.
K odmítání jídla mohou vést časté úvahy tohoto typu:
- Tlusté lidi nemá nikdo rád.
- Krása znamená úspěch – a ten vede ke štěstí.
- Když dostanu pod kontrolu svou váhu, dostanu pod kontrolu celý svůj život.
- Čím budu hubenější, tím mě bude mít partner raději.
- Jsem k ničemu, když nejsem dost krásný/á.
A mnohé další podobné…
Nemůžu, než hladovět
Jelikož neexistuje jediná univerzální dieta pro všechny (pokud by existovala, neměla bych klienty), uchyluje se řada lidí k prostému: „Nežer!“ To jediné totiž funguje na každého bez výjimky. Já sama jsem od 17ti let bojovala s nadváhou dle tohoto kréda. Bohužel to však není řešení napořád. Jíte-li příliš málo, začne vaše tělo časem o to víc ukládat tuk (to byl i můj případ). Daleko hůře se také kontrolují chutě na nedietní potraviny, pokud si stále něco zakazujete a odpíráte. Nejíst vůbec dlouhodobě nelze, buď časem začnete jíst (a přiberete), nebo umřete. Důsledky dlouhodobého hladovění popisuje výstižně tato dívka:
Zdraví – krása – štěstí
Hladovění za účelem hubnutí nefunguje, protože není zdravé. Když začnete dělat ve svém životě vše pro to, abyste se stali absolutně zdraví, přijde s tím ruku v ruce i štěstí a krása. (Pod pojmem zdraví si však představte stav zcela prostý jakýchkoli problémů od bolesti hlavy přes rýmu až po nadýmání.)
Jakmile se pomocí zdravé a přirozené stravy (o které jsou celé tyto stránky) stanete zdravými, tělo se – mimo jiné – automaticky dostane na optimální váhu. Současně ztratíte závislostní vztah k jídlu a nahradí ho prostá láska k jídlu, což je zcela odlišný přístup. Jídlo se stane něčím, k čemu chováte respekt a vděčnost. Jíst budete s čirou radostí, hodně a absolutně bez pocitu viny. Zkuste to 🙂
Přebírání textů
- tištěná média — přebírání nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje
- online média — je možné pouze přebrat upoutávku v délce perexu nebo jednoho odstavce a pro zbytek textu odkazovat na web www.najimseazhubnu.cz