Domnívám se, že tématu poruch příjmu potravy díky své praxi, ale i osobním zkušenostem, rozumím. Včerejší Radiožurnál uvedl ve svém vysílání názory odborníků, „bojujících“ proti anorexii, ve smyslu, že by české weby podporující anorexii (tzv. „pro ana“ stránky) měly být zakázány. Snaží se tak uchránit české dívky, ženy, chlapce i muže před touto smrtelně nebezpečnou psychickou poruchou. Sama tato snaha o cenzuru je však nezdravá. Pokusím se vysvětlit, proč…
Zákaz není řešení
Většina dnešní společnosti nejí zdravě. Pokud čtete tyto stránky, patříte pravděpodobně mezi menšinu, která se snaží o opak, zajímá se o své zdraví, či se snaží zhubnout. Anebo jen hledáte tipy na rychlé hubnutí, bez ohledu na to, zda jde o zdravý či nezdravý způsob. Hlavně, aby to fungovalo. I takoví klienti za mnou přicházejí.
Hranice mezi obyčejnou snahou o zdravý jídelníček nebo hubnutí a poruchou příjmu potravy je tenčí než pavoučí vlákno. Co je pro jednoho pouhá uvědomělost, může být pro druhého psychická nemoc. Nemluvím zde jen o anorexii, na mysli mám také orthorexii, bulimii či kombinaci všech těchto nemocí.
V poslední době média též hovoří o patologické posedlosti zdravou stravou (orthorexii), jejíž následky mohou být stejně nebezpečné a život ohrožující jako u anorexie či bulimie. Jak to ovšem média ráda dělají, zjednodušují a děsí lidi. Objektivní pohled na problém nabízí jen málokteré. Pokusila jsem se nastínit svůj pohled v článku: Jak poznat, že mám orthorexii?
Co se týče výše zmíněného pořadu v Českém rozhlase, který vyjadřuje názor, že by české weby s kladným postojem k anorexii měly být zakázány, i zde je bohužel o objektivitu nouze. Ještě jednou opakuji, že uvedené téma znám nejen z vlastní zkušenosti, kdy jsem zkoušela hubnout hladověním a striktními nezdravými jídelníčky, ale rovněž z praxe s klienty trpícími poruchami příjmu potravy. Přesto se nedomnívám, že je řešením zavádět cenzuru (nejen) v této oblasti…
Anorexie nevzniká na internetu
Prvním z mých argumentů je fakt, že anorexie ani jiná porucha příjmu potravy nikdy nevznikají na nebo vinou internetu. Je to nepohodlné, ale přiznejme si, že problém je v nás samotných. Důvodem, proč třináctiletá dívka po shlédnutí videa s ultra hubenou modelkou přestane jíst, není video samo, ale psychický stav této dívky. Kořeny poruch příjmu potravy jsou hluboko v nás, našich životech, našich vztazích a nezřídka sahají až do našeho útlého dětství. Nízké sebevědomí, pocity nepřijetí, nedostatek sebelásky a další podobné problémy – to vše může vyústit v poruchu příjmu potravy. Anebo v jinou psychickou nemoc. Zde už záleží „pouze“ na tom, k čemu ta či ona osoba inklinuje více. Stejně jako u jiných psychických problémů, i u poruchy přijmu potravy je tedy nutné uzdravit duši…
Stát není chůva
Jistě budete souhlasit, že stát má svým občanům poskytovat určité jistoty, již by ale neměl místo nich myslet a dělat z nich nesvéprávné děti. Také by neměl mluvit do jejich osobních svobod a zakazovat jim vše, co by je potenciálně mohlo ohrozit. V opačném případě bychom se totiž mohli dočkat doby, kdy koupit si zápalky nebude povoleno, případně nebude možné si objednat v restauraci smažený řízek. Oheň i transmastné kyseliny a maillardova reakce jsou přece potenciálně životu nebezpečné…
Zodpovědnost za svůj život neseme každý sám. Zodpovědnost za životy našich dětí také neseme my sami. Proto je pouze a jen na nás vyvarovat se sebezničujícího chování nás samotných i našich dětí. Pokud zakážeme weby propagující anorexii, zakažme také weby propagující nezdravou stravu. Vždyť denně zemře daleko vyšší počet lidí právě na důsledky nezdravé stravy než na důsledky anorexie.
Tolerance a pochopení
Jakkoli se nám mohou zdát anorektické internetové deníčky nechutné, neměli bychom zapomínat, že jsou dílem trpících osob, lapených v těžké životní situaci. Dalším faktem je, že nás nikdo nenutí „pro ana“ stránky číst. Pokud s autory nesouhlasíme, (v první řadě si k tomu pogratulujme a poté) vyjádřeme náš nesouhlas například v komentáři, prostřednictvím vlastního příspěvku či jinak. Právě díky svobodě projevu na to máme naštěstí nárok…
Co se týče bezpečnosti našich dětí, je pouze na nás se o ni postarat. Dělejme prevenci pomocí chápající výchovy, posilujme sebevědomí našich dětí a jejich zdravý vztah ke stravě i svému tělu. Varujme je před poruchami příjmu potravy a jděme ve zdravé životosprávě příkladem. Starejme se o jejich vyvážený jídelníček a specifické nutriční potřeby. Nešetřeme časem ani penězi, pokud se jedná o obstarání kvalitní stravy. Nenechávejme děti žít „virtuální“ život, mít pouze internetové přátele a propadat se do sociálních fobií. Ovlivňujme kladně prostředí, v němž naše děti vyrůstají.
Nikdo není na vině
Přestože máte pocit, že jste neudělali nic špatně, i vám se může přihodit, že se anorexie nebo jiná porucha příjmu potravy začne týkat vás nebo vašich blízkých. Hledat chyby v sobě nebo okolí však nikomu nepomůže. Pátrat po kořenech nemoci naopak smysl má. Zde je na místě spolupráce s citlivým psychologem, případně i poradcem pro výživu. Proč tato kombinace? Bez léčby bolavé duše vyvážený jídelníček pravděpodobně nic nezmůže a s dostatkem živin bude tělo na terapii reagovat lépe.
Zůstat psychicky i fyzicky zdravý v dnešní „nemocné“ společnosti není snadné. Zákazy všech nezdravých věcí však dosáhneme jen nižší míry svobody a svéprávnosti celé společnosti. Než abychom bojovali proti všemu, co se nám nelíbí, zkusme si toho nejprve „jen“ přestat všímat. Nevěnujme pozornost „pro ana“ blogům, nekupujme škodlivé jídlo atd. Věnujme se raději sami sobě i našim blízkým, pečujme a starejme se… 🙂
Mohlo by vás také zajímat:
- Jak poznat, že mám orthorexii?
- Změnit od základu jídelníček je snadnější, než myslíte. Jak na to?
- Dvacet let anorektičkou
- Nesmím jíst, protože…
- Největší omyl dnešní stravy? Levné škroby.
- Nadějná léčba anorexie a bulimie díky raw stravě?
- Rexie víkendy – léčba poruch příjmu potravy
- Proč tak často hřešíme jídlem? Koloběh selhávání.
- V čem tkví umění jíst trvale zdravě a zhubnout napořád?
- Jak nahradit lepek?
Podívejte se i na má videa
Jste z toho zmatení? Nedozvěděli jste se vše, co by vás zajímalo? Ráda vám s jídleníčkem poradím osobně na individuální konzultaci, nebo přijďte na moje kurzy
Přebírání textů:
- tištěná média — přebírání nezměněných textů je zdarma s podmínkou uvedení zdroje
- online média — je možné pouze přebrat upoutávku v délce perexu nebo jednoho odstavce a pro zbytek textu odkazovat na web www.najimseazhubnu.cz
Foto: Mirek Lepeska